Nowości

Aktualne wiadomości: Spotkanie członków Koła Nowogard odbędzie się 07-05-2012 o godz. 16:00

więcej »

Historia Koła Nowogard 

2012-01-08 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Hasłem tegorocznej WOŚP było:

Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. 

Czym jest zdrowie?

W/g definicji - "Zdrowie jest stanem pełnego dobrego samopoczucia ("dobrostanu") fizycznego ,psychicznego i społecznego, a nie tylko nieobecnością choroby czy niedomagania
"

Kogo dotyczy ta definicja? Chyba nie wszystkich obywateli naszego kraju. Jaka powinna być definicja choroby adekwatna do sytuacji w jakiej  znajdują się  w Polsce chorzy ludzie. 
Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i wydawać mogłoby się, że jeżeli zdarzy się zachorować to otrzymamy opiekę medyczną na godziwym poziomie. No właśnie! Tak się tylko wydaje, rzeczywistość jest jednak ponura.
Dla osób chorych w tym również tych z cukrzycą już sama choroba jest wyzwaniem i każde działania, które powodują zwrócenie uwagi szerokich kręgów naszego społeczeństwa  na problemy z jakimi borykają się chorzy ludzie  niosą w naszym odczuciu (może naiwnym) wymierne efekty i są dla nas chorych szczególnie ważne.  
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Nowogardzie wraz z Samorządową Fundacją Opieki Medycznej "Zdrowie" w Nowogardzie oraz 
Stowarzyszeniem Kobiet z Problemami Onkologicznymi w Nowogardzie "Lila-Róż" wzięły udział w WOŚP. Były prowadzone padania przesiewowe w kierunku cukrzycy i kontrolne badania ciśnienia tętniczego. Prowadzono profilaktykę informacyjną z zakresu cukrzycy oraz zapobieganiu chorobom nowotworowym. Osoby zainteresowane otrzymały materiały edukacyjne w kierunku cukrzycy i chorobom nowotworowym.

                                                                                                        Eugeniusz Tworek   
                                                                                                              Prezes PSD
                                                                                                            Koła Nowogard

Podziękowanie dla Koła Nowogard